Fobiler

Fobiler, bazı nesnelere, canlılara ve ya olaylara karşı yaşanılan korku durumudur. Genellikle içinde kaçınma davranışları da bulunmaktadır. Bireyler için bu kaçınma davranışları sorun niteliğindedir. Örneğin kedi fobisi olan birisinin dışarıda yemek yerken yanından kedi geçtiğinde çığlık atması ve ortamdan uzaklaşması gib. Bu durumlar kişinin sosyal yaşamını etkileyen ciddi problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fobiler kişiden kişiye göre oldukça farklılaşmaktadır. Fobiler oldukça farklı oldukları gibi her zaman geçmişte yaşanılan travmalar sonucu meydana gelmez. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda çocukluğunda yüksekten düşen kişilerin yetişkinlik zamanlarında yüksekten korkmadıklarını göstermektedir. Bu yüzden geçmişinde yaşanılan travmalar çoğunlukla fobilere dönüşmemektedir.

Fobilerde bazen mantıksız ve anlamsız görünen korkular da mevcuttur. Örneğin; limon korkusu, vazo korkusu gibi. Tüm bu korkular mantıksızdır ve hatta kişiler bu durumun kendilerine de mantıksız geldiğini kabul ederler. Buna rağmen tek başına çözmekte zorluk yaşarlar. Günden güne bu korku büyüyebilir ve kaçınma davranışları çok yüksek seviyeye ulaşabilir. Bu yüzden psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir.