İletişim

İletişim hayatımızdaki en önemli parçalardan bir tanesidir. Bireye hayatta olduğunu hissettiren nefes almak gibi ve onun kadar önemli olan bir parçadır. Hayat devam ederken biz kendimizi iletişimden uzak tutsak da bir şekilde çevremizle iletişime geçeriz. Çünkü istemeden de olsa yolda yürürken birisiyle göz göze gelmek bile bir iletişimdir. Kişiler konuşmasa da orada birbirlerine bir şey ifade etmeye çalışıyor olabilirler. Yaşamsal fonksiyonlardan bir tanesi olan iletişimde önemli olan bazı noktalar vardır.

Bunlar; karşındakine ‘hayır’ diyebilme, kendini ifade etme, eleştiri alıp verme gibi önemli noktalardır. Çoğu kişi bunları uygulayamamakta ya da uygulayabilse de zorlanmaktadır. Bunun nedeni genelde karşı tarafın ne düşüneceği düşünmek ve karşı tarafın gözündeki konumumuzun etkilenip etkilenmeyeceğine odaklanmaktan kaynaklanır.

İletişim konusunda bu iletişim yöntemlerini kullanmayan insanlar iletişim kurarken savunucu, karşı tarafı dinlemeyen ve iletişimde saldırgan olan tavırlar sergileyebilmektedirler. Bu durum iletişimin sağlıksız olmasına sebep olurken iletişimin işlevselliğinin de bozulmasına neden olmaktadır. Sağlıklı iletişim kurmak için yapılması gereken karşı tarafı sabırla dinlemek, onu anlamak, savunmaya geçmeden duygularımızı dile getirmek, düşüncelerimizi karşı tarafa saygı duyduğumuzu belirterek paylaşmak önemli bir kaç yöntemdir.

İletişim konusunda problem yaşadığını düşünen, ya da çevresinde bu sorunla mücadele edenler varsa terapi ile bu sorunlarını rahatlıkla çözebilirler. Güçlü iletişim sağlam bir güvenin yapı taşlarından bir tanesidir.

iletişim