Davranış Bozuklukları

Çocuklar en çok sosyal öğrenme, model alma, yerine koyma gibi yöntemlerle davranışlarını şekillendirmektedirler. Her çocuk farklı karakteristik yapıya sahip oldukları için çocuktan çocuğa değişen davranış örüntüleri olabilmektedir. Topluma ya da aileye göre yanlış olan davranışlar her zaman davranış bozukluğu olarak adlandırılamayabilir.

Davranış bozukluğu olan çocuklar, kuralları izlemekte güçlük çeker, başkalarıyla empati kurmakta zorlanır, karşı tarafın duygusunu anlamlandıramaz ya da hatalı şekilde atıfta bulunur, çabuk öfkelenir, kavga başlatabilir, kurallarla (otoriteyle) çatışır, başkalarını suçlama ya da yalan söyleme gibi davranışlar sergileyebilir. Kendi ve çevresinin (arkadaş ortamı gibi) güvenliğini tehlikeye atacak davranışlarda bulunabilir.

Örneğin, bir çocuk evde kuzenleri ile ya da arkadaşları ile oyun oynarken oyunu bozacak şekilde davranışlar sergilemesi ve bir anda öfkelenerek arkadaşlarına şiddet uygulaması, mahallede arkadaşları ile birlikte yasaklanmış yerlere(inşaat alanı, garajlar, deniz kenarı vb.) giderek sürekli kural ihlali yapması, arkadaşlarını tehdit etmesi, tehlikeli olan eşyalara(çakı, bıçak, kırık cam vb.) ilgisinin çok olması ve onları kullanma eğilimde olması gibi durumlar örnek gösterilebilmektedir.

Davranış Bozukluklarının Nedenleri

Tam olarak nedenin ne olduğu bilinmese de bazı durumların davranış bozukluğunu tetikleyen bazı faktörlerin olduğu söylenebilir. Bazı faktörler;

  • Bağlanma Sorunları
  • Yoksulluk
  • Yaşanılan çevrede şiddet
  • Aile içi istismar
  • Ebeveynlerin tutarsız davranışlar
  • Uygun süpervizyon vermemeleri
  • Sık ve yersiz cezalandırma gibi faktörler olabilir

Davranış Bozuklukları Tedavisi

Davranış bozukluklarının tedavisinde uzman, aile ve çocuk işbirliği oldukça önemlidir. Tedavi için psikoeğitim, psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Davranış bozuklukları, Antisosyal kişilik bozukluğunun bir yordayıcısı olduğu için bu belirtiler dikkate alınmalıdır.

psikoloji   psikolog   uzman psikolog   psikiyatr   psikiyatır   psikolog doktor   psikiyatri   psikoterapi   ahmet metehan er   klinik psikolog   uzman klinik psikolog   psikolojik danışman   psikolojik destek   aile terapisti   aile terapisi   çift terapisi   çift sorunları   çocuk terapisi   çocuk ergen psikolojisi   depresyon   anksiyete   stres   kaygı   kaygı bozukluğu   stres bozukluğu   anksiyete bozukluğu   öfke   öfke kontrolü   bilinçaltı   bilinçdışı   istanbul   istanbul psikoloji   istanbul psikolog   izmir   izmir psikolog   izmir psikoloji   online terapi   terapi   psiko   cinsel işlev bozukluğu   erken boşalma   vajınusmus   cinsel isteksizlik   ereksiyon problemleri   site içindeki tüm yazı başlıkları(aldatma aldatılma   bipolar vb…)   psikolojik testler   psikolojik tedavi   bilinç   bodrum   muğla   bodrum psikoloji   bodrum psikolog bodrum psikiyatr   bodrum psikiyatri   asosyal   deli   delirmek   rahatsızlık   psikolojik deli   psikolojik hasta   psikolojik takıntı   pisikolog   pisikoloji   pisikiyatri   pisikiyatır   iyi değilim   kötü hissetmek   yaşam koçu   hayat koçu   aile koçu   psikoloji koçu   motivasyon   korku   korkmak   ağlamak   sürekli ağlamak   baş ağrısı neden olur   baş ağrıları   somatizasyon   yalnızlık   hareketsizlik   enerji düşüklüğü   uykusuzluk   panik   paranoyak   çok düşünmek   birlikte olamama   heyecan   dikkatsizlik   unutkanlık   titizlik   müthiş psikoloji   psikoloji sıralama   psikoloji taban puanları   hayır diyebilme   psikoloji puanları