Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları anoreksiya nevroza, bulimiya nervoza ve son yıllarda tanımlanan tıkınırcasına yeme bozukluğu gibi psikiyatrik hastalıkların içinde yer aldığı bir tanı grubudur. Bu hastalıklar ruhsal kaynaklıdır ve bedensel belirtiler ön planda gibi görünse de ciddi ruhsal sorunlarla birliktedir.

3 farklı biçimde oluşan yeme bozukluklarında anoreksiya nevroza adını verdiğimiz bozukluk yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla kendini göstermektedir. Genelde kadınlarda daha çok görülmektedir. Özellikle kilo verme takıntısı, belirli beden ölçüleri gibi takıntılar bu hastalığın tetikleycisi olabilmektedir.

Bulimiya nervozada ise denetiminin yitirilmiş olduğu duygusunun eşlik ettiği yineleyen büyük miktarlardaki yeme atakları mevcuttur. Tıkınırcasına yemek yeme ataklarını ancak toplumsal bir müdahale, karın ağrısı ya da bulantı ancak sonlandırmaktadır. Sıklıkla buna suçluluk ve kendinden iğrenme duygusu eşlik eder. Kişide ayrıca kilo alımını önlemek amacı ile yineleyici olarak kendisinin yol açtığı kusmalar, laksatif ya da diüretik grubu ilaç kullanımı vardır.Bu atakların dışında hiç yemek yememe yada aşırı derecede egzersiz yapmaya çalışma gibi davranışlarda görülebilir.

Tıkınırcasına yeme bozukluğunda ise bulimiya nervozadan farklı olarak kusma gibi telafi edici davranışlar mevcut değildir. Kişiler kendilerini rahatsız edecek miktarlarda yiyebilirler. Hatta bu durumdan utandıkları için de tek başlarına yeme davranışlarını devam ettirmektedirler.

Yeme Bozukluğuyla İlgili İşaretler:

 • Kilo konusuna aşırı ilgi ve kilo almayla ilgili yoğun kaygı
 • Kalorisi yüksek / düşük besinlerle, yağ oranlarına ve diyetlere yoğun ilgi
 • Açlığı inkar etme
 • Aşırı spor yapma
 • Sık sık tartılıp, vücut oranlarını ölçme
 • Fiziksel görünüşü aşırı düzeyde eleştirme
 • Gıda biriktirme/atma /li>
 • Sosyal ortamlardan uzaklaşma
 • Kilo kaybı ve kiloda sık dalgalanmalar
 • Güçsüzlük
 • Saç dökülmesi
 • Duygudurum dalgalanmaları
 • Aşırı yemek tüketme

Tedavisinde ise farklı teknikler kullanılabilmektedir. Hem psikoterapi hem de ilaç tedavisi ile koordineli bir tedavi şekli yürütülmektedir.

psikoloji   psikolog   uzman psikolog   psikiyatr   psikiyatır   psikolog doktor   psikiyatri   psikoterapi   ahmet metehan er   klinik psikolog   uzman klinik psikolog   psikolojik danışman   psikolojik destek   aile terapisti   aile terapisi   çift terapisi   çift sorunları   çocuk terapisi   çocuk ergen psikolojisi   depresyon   anksiyete   stres   kaygı   kaygı bozukluğu   stres bozukluğu   anksiyete bozukluğu   öfke   öfke kontrolü   bilinçaltı   bilinçdışı   istanbul   istanbul psikoloji   istanbul psikolog   izmir   izmir psikolog   izmir psikoloji   online terapi   terapi   psiko   cinsel işlev bozukluğu   erken boşalma   vajınusmus   cinsel isteksizlik   ereksiyon problemleri   site içindeki tüm yazı başlıkları(aldatma aldatılma   bipolar vb…)   psikolojik testler   psikolojik tedavi   bilinç   bodrum   muğla   bodrum psikoloji   bodrum psikolog bodrum psikiyatr   bodrum psikiyatri   asosyal   deli   delirmek   rahatsızlık   psikolojik deli   psikolojik hasta   psikolojik takıntı   pisikolog   pisikoloji   pisikiyatri   pisikiyatır   iyi değilim   kötü hissetmek   yaşam koçu   hayat koçu   aile koçu   psikoloji koçu   motivasyon   korku   korkmak   ağlamak   sürekli ağlamak   baş ağrısı neden olur   baş ağrıları   somatizasyon   yalnızlık   hareketsizlik   enerji düşüklüğü   uykusuzluk   panik   paranoyak   çok düşünmek   birlikte olamama   heyecan   dikkatsizlik   unutkanlık   titizlik   müthiş psikoloji   psikoloji sıralama   psikoloji taban puanları   hayır diyebilme   psikoloji puanları