Tırnak Yeme

Tırnak yeme, insan yaşamında bir uyum ve davranış bozukluğu olarak kabul edilir. Her yaşta ortaya çıkabilir fakat daha çok çocuklarda görülmektedir. Tırnak yeme davranışının altındaki en önemli psikolojik sorun çocuğun aileden ve çevreden yeterli ve gerekli psikolojik doyumu sağlayamamasıdır. Tırnak yeme alışkanlığı genellikle stres, korku, kaygı, güvensizlik, değersizlik, üzüntü duygularını aktifleştiren olayların ardından görülmektedir.

  Örneğin; çocuğun anne ve babadan ayrı kalması, anne ve babanın kavga etmesi, okulda sosyalleşememe, kardeş kıskançlığı vb.

Dikkat edilmesi gereken unsur; çocuk tırnak yerken çocuğa 'tırnağını yeme' gibi söylemlerin olmaması gerekir. Çocuğa söylenen telkinler özellikle çocuğun kaygısını arttırdığı için tırnak yeme alışkanlığı daha kalıcı hale gelebilir. Aynı zamanda çocuğun azarlanmaması ve bu konu hakkında kendisiyle yapıcı bir şekilde konuşulması daha doğru olacaktır. Çocuk tırnak yediğinde çocuğa telkinde bulunmak yerine çocuğun dikkatini başka bir tarafa çekmek daha etkili bir yöntem olacaktır.

Tırnak yeme problemi, farklı terapi teknikleri ile tedavi edilebilir. Literatürde dürtü kontrol bozuklukları olarak geçen bu durumla kolayca mücadele edilebilir.

psikoloji   psikolog   uzman psikolog   psikiyatr   psikiyatır   psikolog doktor   psikiyatri   psikoterapi   ahmet metehan er   klinik psikolog   uzman klinik psikolog   psikolojik danışman   psikolojik destek   aile terapisti   aile terapisi   çift terapisi   çift sorunları   çocuk terapisi   çocuk ergen psikolojisi   depresyon   anksiyete   stres   kaygı   kaygı bozukluğu   stres bozukluğu   anksiyete bozukluğu   öfke   öfke kontrolü   bilinçaltı   bilinçdışı   istanbul   istanbul psikoloji   istanbul psikolog   izmir   izmir psikolog   izmir psikoloji   online terapi   terapi   psiko   cinsel işlev bozukluğu   erken boşalma   vajınusmus   cinsel isteksizlik   ereksiyon problemleri   site içindeki tüm yazı başlıkları(aldatma aldatılma   bipolar vb…)   psikolojik testler   psikolojik tedavi   bilinç   bodrum   muğla   bodrum psikoloji   bodrum psikolog bodrum psikiyatr   bodrum psikiyatri   asosyal   deli   delirmek   rahatsızlık   psikolojik deli   psikolojik hasta   psikolojik takıntı   pisikolog   pisikoloji   pisikiyatri   pisikiyatır   iyi değilim   kötü hissetmek   yaşam koçu   hayat koçu   aile koçu   psikoloji koçu   motivasyon   korku   korkmak   ağlamak   sürekli ağlamak   baş ağrısı neden olur   baş ağrıları   somatizasyon   yalnızlık   hareketsizlik   enerji düşüklüğü   uykusuzluk   panik   paranoyak   çok düşünmek   birlikte olamama   heyecan   dikkatsizlik   unutkanlık   titizlik   müthiş psikoloji   psikoloji sıralama   psikoloji taban puanları   hayır diyebilme   psikoloji puanları