Fobiler

Fobiler, bazı nesnelere, canlılara ve ya olaylara karşı yaşanılan korku durumudur. Genellikle içinde kaçınma davranışları da bulunmaktadır. Bireyler için bu kaçınma davranışları sorun niteliğindedir. Örneğin kedi fobisi olan birisinin dışarıda yemek yerken yanından kedi geçtiğinde çığlık atması ve ortamdan uzaklaşması gib. Bu durumlar kişinin sosyal yaşamını etkileyen ciddi problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fobiler kişiden kişiye göre oldukça farklılaşmaktadır. Fobiler oldukça farklı oldukları gibi her zaman geçmişte yaşanılan travmalar sonucu meydana gelmez. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda çocukluğunda yüksekten düşen kişilerin yetişkinlik zamanlarında yüksekten korkmadıklarını göstermektedir. Bu yüzden geçmişinde yaşanılan travmalar çoğunlukla fobilere dönüşmemektedir.

Fobilerde bazen mantıksız ve anlamsız görünen korkular da mevcuttur. Örneğin; limon korkusu, vazo korkusu gibi. Tüm bu korkular mantıksızdır ve hatta kişiler bu durumun kendilerine de mantıksız geldiğini kabul ederler. Buna rağmen tek başına çözmekte zorluk yaşarlar. Günden güne bu korku büyüyebilir ve kaçınma davranışları çok yüksek seviyeye ulaşabilir. Bu yüzden psikoterapi ile tedavi edilebilmektedir.

psikoloji   psikolog   uzman psikolog   psikiyatr   psikiyatır   psikolog doktor   psikiyatri   psikoterapi   ahmet metehan er   klinik psikolog   uzman klinik psikolog   psikolojik danışman   psikolojik destek   aile terapisti   aile terapisi   çift terapisi   çift sorunları   çocuk terapisi   çocuk ergen psikolojisi   depresyon   anksiyete   stres   kaygı   kaygı bozukluğu   stres bozukluğu   anksiyete bozukluğu   öfke   öfke kontrolü   bilinçaltı   bilinçdışı   istanbul   istanbul psikoloji   istanbul psikolog   izmir   izmir psikolog   izmir psikoloji   online terapi   terapi   psiko   cinsel işlev bozukluğu   erken boşalma   vajınusmus   cinsel isteksizlik   ereksiyon problemleri   site içindeki tüm yazı başlıkları(aldatma aldatılma   bipolar vb…)   psikolojik testler   psikolojik tedavi   bilinç   bodrum   muğla   bodrum psikoloji   bodrum psikolog bodrum psikiyatr   bodrum psikiyatri   asosyal   deli   delirmek   rahatsızlık   psikolojik deli   psikolojik hasta   psikolojik takıntı   pisikolog   pisikoloji   pisikiyatri   pisikiyatır   iyi değilim   kötü hissetmek   yaşam koçu   hayat koçu   aile koçu   psikoloji koçu   motivasyon   korku   korkmak   ağlamak   sürekli ağlamak   baş ağrısı neden olur   baş ağrıları   somatizasyon   yalnızlık   hareketsizlik   enerji düşüklüğü   uykusuzluk   panik   paranoyak   çok düşünmek   birlikte olamama   heyecan   dikkatsizlik   unutkanlık   titizlik   müthiş psikoloji   psikoloji sıralama   psikoloji taban puanları   hayır diyebilme   psikoloji puanları