Öfke Kontrolü

Öfke duygusu, tatsız bir olay yaşadığımızda karşılaştığımız ve genellikle kendisini saldırganlık ile gösteren bir duygu niteliğindedir. Öfke duygusu tıpkı diğer duygular mutluluk, hüzün ve endişe gibi bir duygudur. Öfke ilk insandan bugüne kadar var olan içgüdüsel bir yapıdır.

İlk insanlardan bugüne kadar öfke duygusu yaşamın farklı noktlarında işlevsel bazı özellikler göstermektedir. Örneğin karşınıza savaşmanız gereken bir olay geldiğinde öfkeniz bu durumda sizi harekete geçirebilir. Bazen hayatta kalmak için son mücadelenizi verirken sizi motive eden temel duygu da öfkeniz olabilir.

Öfke aslında bu kadar işlevsel iken neden günümüzde bir soruna dönüşüyor?

Öfke duygusu, diğer duygular gibi belli bir seviyede yaşanıldığı takdirde işlevsel olmaktadır. Bu duygunun şiddetli derecede yaşanması sonucu ciddi zararlar ile karşılaşılmaktadır. Kişiler kendilerine ve çevrelerine zarar verebilmekte, ciddi suçlar işleyebilmekte ya da telafi edilemeyecek davranışlarda bulunubilmektedirler.

Gün içerisinde yaşanılan küçük olayların ardından gösterilen öfke tepkisi de öfke duygusunu sürekli hale getirmektedir. Bu durum kişinin kendisine verdiği zararı arttırmakta ve gittikçe daha fazla şeye kızar hale getirmektedir. Bu yüzden öfke duygusunun sık sık tekrarlanması olumsuz duygu durumun çoğalmasına sebep olmaktadır.

Öfke Kontrolü İçin Neler Yapılabilir?

  • Öncelikli olarak öfke duygusuyla mücadele etmek için öfkeyi yenmeyi istemek gerekir. İstemek derken, kişinin bunu gerçek anlamda istemesi ve kendini bu yönde motive etmesi gerekir.
  • Kişi kendini motive ederek harekete geçmesi gerekir. Öfkelendiği durumlarda kendini dışarıdan izleyebilmesi onun için oldukça önemli bir durum haline gelmektedir.
  • Öfke duygusunun ilk geldiği durumlarda nefes kontrolü yapmak, öfke duygusunu bastırabilmektedir.
  • Öfke duygusunu ifade etmek için farklı yöntemler deneyin. ( Spor yapmak, müzik aleti çalmak gibi)
  • Öfke durumlarında karşı tarafta hata bulma çabası yerine kendinizi eleştirebilen tutumlar içerisinde olun.
  • Öfke durumlarında karşı tarafta hata bulma çabası yerine kendinizi eleştirebilen tutumlar içerisinde olun.

Bu gibi yöntemler öfkenin şiddetini azaltabilir. Fakat tam anlamıyla öfkenizi kontrol etmek için uzun süreli terapi almanız gerekebilir.

psikoloji   psikolog   uzman psikolog   psikiyatr   psikiyatır   psikolog doktor   psikiyatri   psikoterapi   ahmet metehan er   klinik psikolog   uzman klinik psikolog   psikolojik danışman   psikolojik destek   aile terapisti   aile terapisi   çift terapisi   çift sorunları   çocuk terapisi   çocuk ergen psikolojisi   depresyon   anksiyete   stres   kaygı   kaygı bozukluğu   stres bozukluğu   anksiyete bozukluğu   öfke   öfke kontrolü   bilinçaltı   bilinçdışı   istanbul   istanbul psikoloji   istanbul psikolog   izmir   izmir psikolog   izmir psikoloji   online terapi   terapi   psiko   cinsel işlev bozukluğu   erken boşalma   vajınusmus   cinsel isteksizlik   ereksiyon problemleri   site içindeki tüm yazı başlıkları(aldatma aldatılma   bipolar vb…)   psikolojik testler   psikolojik tedavi   bilinç   bodrum   muğla   bodrum psikoloji   bodrum psikolog bodrum psikiyatr   bodrum psikiyatri   asosyal   deli   delirmek   rahatsızlık   psikolojik deli   psikolojik hasta   psikolojik takıntı   pisikolog   pisikoloji   pisikiyatri   pisikiyatır   iyi değilim   kötü hissetmek   yaşam koçu   hayat koçu   aile koçu   psikoloji koçu   motivasyon   korku   korkmak   ağlamak   sürekli ağlamak   baş ağrısı neden olur   baş ağrıları   somatizasyon   yalnızlık   hareketsizlik   enerji düşüklüğü   uykusuzluk   panik   paranoyak   çok düşünmek   birlikte olamama   heyecan   dikkatsizlik   unutkanlık   titizlik   müthiş psikoloji   psikoloji sıralama   psikoloji taban puanları   hayır diyebilme   psikoloji puanları