Evlilik ve Değişim

Evlenmeden önce sahip olunan bazı kişilik özellikleri evlendikten sonra değişebilmektedir. Her zaman bir değişim olmasa da özellikle dışa dönüklülük ve yeni şeylere açık olma açısından değişimler olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre evlenen kişiler,

bekarlara göre dışa dönüklülük ve yeni şeylere açık olma tarafından farklılık göstermektedir.

Bekar bireyler daha dışa dönük ve yeni şeylere daha açık olduğu tespit edilmiştir. Bu durum evli kişilerin dışadönük ya da yeni şeylere açık olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece yapılan araştırmalarda bu şekilde küçük bir fark bulunmuştur.

Evlendikten sonra kişiye ait olan ve kişinin temel kişilik özellikleri değişmeyebilir. Örneğin eşlerden birisi evlenmeden önce açık sözlü ise evlendikten sonra da açık sözlülük özelliğini sürdürebilir. Çünkü kişi için açık sözlülük doğduğundan beri kendisinde var olan bir özellik olabilir. Fakat kişi evlenmeden önce evde vakit geçirmeyi severken, evlendikten sonra evde vakit geçirmeyi sevmeyebilir. Çünkü kişi için evde vakit geçirmek sonradan edindiği bir özellik olabilir.

Temelde var olan kişilik özelliklerinin değişmesi zor olsa da evliliğe bağlı olmayan nedenlerden de kişiler değişebilmektedir. Evlilik süreci devam ederken yaşanılan ciddi yaşam olayları kişiler için önemli kabul edilirse ciddi değişimler gerçekleşebilmektedir.

evlilik ve değişim