İş ve Özel Hayat Dengesi

Hemen hemen her birey belirli bir yaşa geldiğinde hayatını devam ettirmek ve para kazanmak gibi nedenlerle çalışmak ister. Bir yandan çalışırken bir yandan da aile kurarak, kendilerine zaman ayırarak hayatın gerekliliklerini yerine getirirler. Bu süreçte bazen iş ve özel hayat yaşamı birbirini olumsuz etkileyebilir.

Özellikle hırslı ve başarı odaklı karakteristik özelliklere sahip kişiler iş yaşamında oldukça aktif olarak kendilerini göstermeye çalışırlar. Bu durum kişiye stres şeklinde geri dönebildiği gibi kişide anksiyete ile ilgili sorunlara yol açabilir. Bireyler iş hayatına verdiği önemle birlikte özel hayatını bu aşamada aksatabilir. Çünkü iş yaşamı içerisinde var olan stres faktörleri özel hayata da yansıdığında kişi bir anda kendisini sürekli işi düşünürken bulabilir.

Özel hayata gösterilen çok fazla ilgi durumu da bireylerin iş yaşamını olumsuz etkileyebilir. Çünkü hayatın idamesi için gerekli olan iş hayatında kişiler başarılı olmak için biraz da olsa kendilerini iş hayatına odaklamalıdırlar. Bu yönüyle aslında iş hayatı ve özel hayat arasında kurulması gereken denge oldukça hassastır.

Bir yandan iş hayatına gerekli önemi vererek aktif bir rol oynamak gerekirken bir yandan da kendimizi rahatlatacak aktivitelerde bulunarak kendimizi rahatlatmak çok önemli olacaktır. Özel hayatta yaşanan olaylarını kontrol altına alarak iş hayatına yansıtmamamız gibi iş hayatında yaşadığımız sorunları da özel hayatımıza yansıtmadan bir yol izlememiz gerekiyor.

iş ve özel hayat dengesi