Evliliğe Hazır Olma

Evlilik, hayatımızın geçiş dönemlerinden bir tanesidir. Bireyler açısından oldukça önemli bir dönemdir. Özellikle kalıcı anıların olduğu, yaşam biçiminin değiştiği bir dönem olmasıyla psikolojimiz üzerinde bir takım etkileri bulunmaktadır.

Bu etkilere duygusal açıdan daha hassas olmamız, düşüncelerimizin daha değişken olması gibi şeyler örnek verilebilmektedir. Bu etkiler evlilik beklentilerine, yaşa, cinsiyete ve maddi duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Evlilik öncesinde bireyler bir takım beklentiler içerisine girmektedir. Bu beklentiler arasında mutluluk, iyi bir maddi durum, sağlıklı bir cinsel yaşam, yeni düzen ve çocuk yetiştirme gibi durumlar olabilmektedir. Evlilik yaşamı, güzel yanlarının dışında bir de eşler üzerine ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluklar bireyler için bazı olumsuzluklar oluşturabilse de evliliğe hazır olmak kişinin düşünceleri ile karar verebileceği bir süreçtir.

Evliliğe hazırlık sürecinde motivasyonun oluşması için karşılıklı bir etkileşim olması daha sağlıklıdır. Evliliğe hazırlanan çiftler özellikle bu konu üzerinde detaylı konuşarak, gelecek planlarını birlikte yaparak, nasıl bir yaşam sürmek istediklerini karşılıklı konuşarak evlilik motivasyonunu oluşturmaları daha kolay olacaktır.

evliliğe hazır olma