Evlat Edinme

Evlat edinme, hem çocuk hem de aile için çok farklı bir deneyim içermektedir. Aileler kendilerinden olmayan bir çocuğu evlat edinerek büyük bir kabullenme duygusuyla ve sevgiyle evlat edindikleri çocuğu benimsemektedirler.Gerçek bir sevgiyle bunu başaran aileler çocuk için de bir umut ışığı haline gelmektedirler.

Bebek sahibi olamayan ailelerin, bir başkası tarafından dünyaya getirilmiş, ama bakılmamış ya da bakılamamış çocukları yasal ve duygusal olarak kendi çocukları olarak kabul etmelerine evlat edinme denir. Bazı yasal olmayan ve genellikle tanıdıklar arasında olan çözümler dışında, bunun yasal ve sık olan şekli, aileleri tarafından bırakılmış ve devlet korumasına alınmış çocuklardan seçim yapmaktır. Evlat alınacak çocuk her yaşta olabilir. Genellikle insanlar evlat edinmede yeni doğmuş bebek istemektedirler. Kendilerininmiş gibi hissetmenin, çocuğun da onları aile bilmesinin daha kolay olacağını düşünmektedirler. Her yaş grubunda aile ve çocuk açısından doğabilecek güçlükler vardır. Bu güçlükler uygun tutumlarla aşılabilir.

Evlat edinilen çocuklar öz anne babalarının nasıl insanlar olduklarıyla ilişkili fikirler üretmeye başlarlar. Hem biyolojik hem yetiştiren anne-babalarıyla ilgili karışık duygulara sahip olurlar. Çocuk biyolojik anne babaya olan öfkesini evlat edinen anne babaya gösterebilir. Kendisini gerçekten sevip sevmediklerini, onu bırakıp bırakmayacaklarını test etmek için ebeveynlerinin sabrını zorlayabilirler. Kayıp konusunda hassas oldukları için ebeveynin hastalığı, ölümü ve boşanması gibi olaylarda zorluklar yaşarlar. Doğum günlerinde öz ebeveynleri tarafından hatırlanma beklentisi içine girebilirler. Evlat edinilmiş olmasıyla ilgili yetersizlik duyguları ortaya çıkabilir. Bazı çocuklarsa tam tersine evlat olarak alınmış olmayı bir şans olarak görüp olumlu karşılayabilirler. Durumu kabullenip arkadaşlarıyla paylaşabilirler veya aile arasında sır olarak kalması tercih edilebilir. Çocuğun gösterdiği tepki yetiştiği ailenin çocuğa durumu anlatma şekli ve tutumuyla da çok ilişkilidir.

Evlat edinilen çocuklara evlat edinildikleri mutlaka söylenmelidir. Bunun için uygun bir zamanı beklemek mantıklı olmaktadır. 3 yaşından itibaren çocuklar aile kavramını anlamaya başlamaktadırlar. Bu süreçte çocuklara sade ve açık bir dille evlat edinildiği ifade edilebilir. Bu yaşlarda ifade edilemese de okul başlangıç döneminde çocukla bu durum paylaşılabilir. Çocuk bu konu ile ilgili birçok soru sorabilir. Çocuğun sorduğu sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap vermek çok önemlidir. Çocuğa bu süreçte yalan konuşmamak çocuğun güvenini kazanmada önemli bir rol oynamaktadır

Çocuğun davranışları kendi yaş grubuna göre farklılık gösteriyorsa, gece kabusları çok sık oluyorsa, alt ıslatma ve dışkısını tutamama, uyum sorunları, saldırganlık davranışlar gibi problemler görülüyorsa mutlaka psikoloğa başvurmanız gerekmektedir.

evlat edinme