Sınav Kaygısı

Kaygı, bir olay karşısında strese girmek olarak tarif edilebilir. Sınav kaygısı ise, sınav ile ilgili doğrudan ilişkili olan bir kaygıdır. Bu kaygı, kişinin sınava yeterli şekilde hazırlanmasına ve başarılı olmasına engel olabilir. Çünkü stres anlarında beyinde adrenalin hormonu salgılanır ve bu hormon da bilgilerin hatırlanmasını zorlaştırmaktadır.

Sınav kaygısının belirtileri; baş ağrısı, barın ağrısı, mide bulantısı-kusma, nefes alıp-vermede zorluk, kalp çarpıntısı, titreme, kabus görme, uykusuzluk, heyecan, kolay ağlama, dilin damağın kuruması, kaslarda gerginlik, sık idrara çıkma, soğuk terli eller olarak sıralanabilir.

Sınav kaygısı bir çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında; zamanı iyi kullanamama, kötü çalışma alışkanlıkları, beklenti düzeyi, mükemmeliyetçi yaklaşım, görev ve sorumlulukları erteleme, başarısız olma ve değerlendirilme korkusu gibi nedenler olabilir.Sınav kaygısıyla mücadelede farklı yöntemler mevcuttur. Fakat önemli olan sınav kaygısıyla mücadelede önemli olan sınav kaygısının tamamen ortadan kaldırılması değildir. Sınav kaygısının az miktarda da olması faydalıdır. Bu yüzden bu kaygıyı tamamen ortadan kaldırmak gibi bir hedefle başlanmamalıdır. Sınav kaygısının tedavisinde BDT, hipnoz, neurofeedback gibi yönetmler kullanılabilir.

psikoloji   psikolog   uzman psikolog   psikiyatr   psikiyatır   psikolog doktor   psikiyatri   psikoterapi   ahmet metehan er   klinik psikolog   uzman klinik psikolog   psikolojik danışman   psikolojik destek   aile terapisti   aile terapisi   çift terapisi   çift sorunları   çocuk terapisi   çocuk ergen psikolojisi   depresyon   anksiyete   stres   kaygı   kaygı bozukluğu   stres bozukluğu   anksiyete bozukluğu   öfke   öfke kontrolü   bilinçaltı   bilinçdışı   istanbul   istanbul psikoloji   istanbul psikolog   izmir   izmir psikolog   izmir psikoloji   online terapi   terapi   psiko   cinsel işlev bozukluğu   erken boşalma   vajınusmus   cinsel isteksizlik   ereksiyon problemleri   site içindeki tüm yazı başlıkları(aldatma aldatılma   bipolar vb…)   psikolojik testler   psikolojik tedavi   bilinç   bodrum   muğla   bodrum psikoloji   bodrum psikolog bodrum psikiyatr   bodrum psikiyatri   asosyal   deli   delirmek   rahatsızlık   psikolojik deli   psikolojik hasta   psikolojik takıntı   pisikolog   pisikoloji   pisikiyatri   pisikiyatır   iyi değilim   kötü hissetmek   yaşam koçu   hayat koçu   aile koçu   psikoloji koçu   motivasyon   korku   korkmak   ağlamak   sürekli ağlamak   baş ağrısı neden olur   baş ağrıları   somatizasyon   yalnızlık   hareketsizlik   enerji düşüklüğü   uykusuzluk   panik   paranoyak   çok düşünmek   birlikte olamama   heyecan   dikkatsizlik   unutkanlık   titizlik   müthiş psikoloji   psikoloji sıralama   psikoloji taban puanları   hayır diyebilme   psikoloji puanları